بهره‌گیری از معماری رباتیک در ساخت سالن کنسرت البفیل هارمونی آلمان

بهره‌گیری از معماری رباتیک در ساخت سالن کنسرت البفیل هارمونی آلمان

سالن کنسرت البفیل هارمونی در ماه ژانویه سال 2017 در شهر هانبورگ آلمان افتتاح شد. این پروژه که ساخت آن، قریب به ده سال به طول انجامید؛ توانست بواسطه طراحی دراماتیک و تکنیکی خود، تحسین بسیاری را برانگیزد. البفیل هارمونی یک فرهنگسرا و تالار کنسرت است که گنجایشی بالغ بر 2820 صندلی دارد.

 

فضای داخلی کنسرت البفیل هارمونی

 

بنای اصلی این پروژه در سال 1960 توسط ورنر کالمورگن (معمار آلمانی) با کاربری انبار شکلات و چای در منطقه هافن سیتی ساخته شد. این منطقه قدیمی سابقاً باراندازی دریایی بود؛ اما امروزه دیگر کاربری کشتی‌رانی برای کشتی‌های بزرگ را ندارد بلکه صرفا کشتی‌های کوچک تفریحی و شخصی در مجاور آن لنگر می‌اندازند. در سال 2003 شرکت معماری هرتسوگ و دومورون، تصمیم میگیرد در بخش فوقانی این بنا سالن کنسرت طراحی کنند. با وجود به درازا کشیدن روند کار، در هنگام بهره‌برداری این پروژه به نوبه خود به شاهکاری خیره‌کننده بدل شد. یکی از دلایل اصلی شگفتی این پروژه طراحی سقف مجموعه واقع در حد فاصل طبقه 24 و 25ام می‌باشد که منظری زیبا به رودخانه البه در مجاورت خود بخشیده است. سقف مذکور متشکل از 1000 جزء مدولار است که با طرحی غیرمسطح و بصورت مواج، با دقت بالایی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند تا در نهایت بتوانند فضایی با کیفیت غار مانند خلق کنند.

کنسرت البفیل هارمونی

 

تیم طراحی در راستای اجرای طرح سقف، از ترکیب دستگاه‌های رباتیک و ماشین‌های فرز CNC، که معمولا در طراحی و ساخت محصولات و خودروها کاربرد دارند؛ استفاده کرده است.   

پیش از مرحله اجرای سقف، طرح مورد نظر بصورت مدل کامپیوتری شبیه سازی شد و مبتنی بر آن طرح به اجرا رسید. تمامی اجزای مدولار سقف، بدلیل کوچک بودن ابعادشان توسط آسانسورهای داخلی به طبقات بالا انتقال داده شدند. از این مرحله به بعد، روند اجرایی کار بواسطه دستگاه‌های رباتیک در خارج از بنا ادامه یافت. اجزای مدولار در چهارچوب‌های چوبی تعریف شده در کنار یکدیگر جایگذاری و در نهایت بواسطه یک لایه صاف و همگن از گچ بسیار ظریف پوشیده شدند.  

 

تیم معماری روند اجرایی را اینگونه تفسیر میکند: "هیچ اره یا حفاری وجود ندارد و تقریبا هیچ آلودگی رخ نمی‌دهد. قطعات کاملا با یکدیگر جور می‌شوند. دیگر مساله ساختمان به معنای کلاسیک نیست، بلکه مساله مونتاژ عناصر از پیش‌ساخته است. تمام جزئیات را می توان از قبل در مدل سه‌بعدی نهایی کرد".

 

البفیل هارمونی

 

منابع:

 https://www.euronews.com/

https://fa.wikipedia.org