16 متریالی که هر معماری باید بشناسد ( و از کجاها می توان درباره آن ها یاد گرفت )

16 متریالی که هر معماری باید بشناسد ( و از کجاها می توان درباره آن ها یاد گرفت )

متریال ماهیت اصلی یک ساختمان که ما با آن در ارتباطیم را تشکیل می دهد . دستگیره سرد فلزی ، دیوار های گرم چوبی و پنجره ی شیشه ای ، هرکدام اتمسفر متفاوتی از فضارا به وجود می آورند اما وقتی یک دستگیره شیشه ای ، یک دیوار سرد فلزی و یک پنجره ی گرم چوبی را تصور می کنیم درک متفاوتی از فضا پیدا می کنیم . متریال یک ساختمان به اندازه ی فرم ، عملکرد و موقعیت مورد اهمیت است .

 در ادامه به معرفی 16 متریال می پردازیم که ضروری است جزئی از طراحی تمام معماران باشد .برخی از این مصالح ساختمانی آشنا هستند (مانند بتن، استیل) و برخی دیگر ممکن است برای شما ناآشنا باشد .

 1. بتن

بتن پرمصرف ترین مصالح ساختمانی در جهان است . اما اثرات مخرب زیست محیطی قابل توجهی نیز دارد ، از جمله تولید گاز کربن و گاز های گلخانه ای .

 1. چوب

یکی از قدیمی ترین مصالح که در ساختمان های گذشته نیز آن را مشاهده می کنیم ، چوب است . این متریال ساختمانی به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی شکل و فرم های متنوعی پیدا کرده است ،  چوب یکی از مهم ترین و در دسترس ترین ماده های ساخت و ساز است که معماران همواره از آن استفاده می کنند.

 1. فلز

همانطور که می دانیم طراحی شهری باعث کشف شدن فلز به عنوان متریال ساختمانی شد .  این تحولات در طول 100 سال گذشته منجر به ارائه پوسته ها و آسمان خراش های زیبایی شده است .

 1. پلاستیک

اگرچه ممکن است پلاستیک یک ماده ارزان به نظر برسد اما امکانات بسیاری در اختیار ما قرار می دهد و نباید در مورد این متریال ناپایدار قضاوت عجولانه داشته باشیم . ما مواد پلاستیکی بسیاری استفاده می کنیم ، پس چرا مواد بازیافتی بیوپلاستیک را در قالب معماری استفاده نکنیم ؟ و چرا در دنیای جدید پرینترهای سه بعدی از اهمیت بالایی برخوردار هستند ؟ شورای شیمی آمریکا مطالعات و تحقیقات گسترده ای در رابطه با کاربرد متریال پلاستیک در ساختمان و پروژه های معماری انجام داده است. نتیجه تحقیقات آنها استفاده از پلاستیک به عنوان شاخصه اصلی یک پروژه معماری و لینک شدن آن به منابع طبیعی است. ماده ای که می تواند به صورتی گسترده در تمام اقلیم ها مورد استفاده قرار گیرد. شیوه ای که باعث افزایش کاربرد بیشتر از دستگاه های پرینترهای سه بعدی می شود.

 1. سنگ

متریال دیگری که به صورت گسترده در موقعیت های جغرافیایی متفاوتی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد، سنگ می باشد. سنگ به عنوان ماده ای که دارای بافت متنوع، رنگ های زیبا و  دارای نقاط قوت زیادی می باشد. با وجود صلبیت و سنگین بودن این متریال، می توان آنرا به اشکال مختلفی تبدیل کرد.

 1. متریال های پارچه ای

پارچه یا منسوجات دارای بافت پارچه ای معمولاً به عنوان سازه های کششی مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال این ماده طیف گسترده ای از فضاهای معماری را در بر می گیرد. به عنوان مثال می توان الیاف را در یک سطح به عنوان بستری برای تحمل بارهای وارده، و یا به عنوان ماده ای پرکننده برای فضاهای خالی در نظر گرفت. خاصیت متورم شدن و یا فشرده شدن الیاف پارچه ای از مزیت های بزرگ آن به شمار می رود.

 1. شیشه

متریال شیشه پرکاربردترین ماده برای رسیدن به نور و شفافیت است. این ماده علاوه بر کاربرد های داخلی یکی از عناصر معمول در نماسازی معماری معاصر هم به شمار می رود. شیشه های امروزی دارای خواص بسیاری بوده و گام رو به جلویی به سمت کاملا هوشمند شدن برداشتند.

 1. آجر

با وجود سفت و سخت بودن و فرم عرف مکعب اش، سازه های زیبا و دلنشینی از این متریال ساختمانی به اجرا رسیده است. اندیشمندان نوآوری قرن جدید در پی یافتن راه های جدیدی برای پایدار سازی و استفاده از این متریال در ساختمان ها و سازه های جدید می باشند.

 1. کولار

کولار ماده ای قوی تر از زره های فولادی با قدرت کششی و انعطاف بالاست. متریالی که قطعا به عنوان یک دارایی ارزشمند در ساختمان سازی به شمار می رود. با وجود اینکه ترکیبات این ماده از فولاد کمتر و کم حجم تر است، اما تحمل بارهای سنگین را دارد. با وجود جدید بودن این ماده، برنامه های جامعی برای استفاده و کاربرد کولار در معماری توسط کتاب "متریال های معماری" نوشته جان فرناندز برای معماران وجود دارد

 1. بامبو

بامبو متریالی است که به طور کلی با جغرافیای اقلیمی یک پروژه ارتباط مستقیم دارد. ماده ای پایدار، قوی و انعطاف پذیر که زیبایی کار شما در برخی اقلیم ها را تضمین می کند. امروزه می توانید به صورت شِماتیک و زیباسازی یک فضا از بامبو در طراحی داخلی استفاده کنید .

 1. فیبر کربن

بازتابی که متریال فیبرکربن در تمام صنایع داشته هیچ ماده دیگری نداشته است. پنج برابر قوی تر از فولاد، دو برابر سفت تر و بسیار سبک تر از تمام ماده ها. ترکیبات فیبر کربن به نحوی است که شما می توانید آنرا به هر الگو و یا شکلی که مد نظرتان هست در بیاورید. ماده ای که در صنعت ساختمان و خودروسازی بیشترین استفاده را دارد.

 1. سلولهای فتوولتائیک

با توجه به میزان افزایش دمای کره زمین، باعث تعجب است که پنل های فتوولتائیک به یک هنجار و یا قاعده معماری تبدیل نشده اند. با توجه به تکامل تکنولوژی سلوهای فتوولتائیک، این محصول به شیوه ای گسترده و جامع، رایگان در اختیار کاربران و معماران قرار می گیرد با توجه به پیشرفت فن آوری فتوولتائیک ، ممکن است سلول ها دیگر نیازی به قرار گرفتن در پشت بام نداشته باشند.

 1. زمین

مابین تمام متریال های موجود، زمین قدیمی ترین مورد استفاده شده از زمان شکل گیری خود در کهکشان  می باشد که نمونه های آن در طبیعت مشهود است. زمین به صورت یک ماژول فشرده طبیعی است که قابلیت تغییر سطوح بر روی آن زیاد می باشد. به عنوان مثال لانه مورچه ها در طبیعت و یا خانه اسکیموها در قطب، یا غار های طبیعی از نمونه های بارز مواد خودساخته در طبیعت می باشند

 1. ضایعات و مواد زائد

ما به طور متوسط طیف گسترده ای از متریال را به عنوان مواد زائد دور می اندازیم. اما آشنایی بیشتر با این متریال ها در چندین سال اخیر به تفکر معماران در استفاده دوباره از چنین موادی منجر شده است. مفهومی بسیار عالی که معماران آینده با برنامه ریزی می توانند از چنین موادی در پروژه های خود استفاده کنند. بازیافت و یا استفاده دوباره متریال هایی مانند ته سیگار و بطری های نوشیدنی پلاستیکی به عنوان دیوارهای مقاوم در برابر زلزله جزء تحسین برانگیزترین کانسپت های معماری در تولید منابع به شمار می رود.

 1. کاه

ایجاد یک فضای حرارتی منفعل، مقاوم در برابر رطوبت که به خوبی با محیط طبیعی همخوان باشد توسط متریالی ساده به نام کاه امکان پذیر است. به همین دلیل جای تعجب نیست که سقف کاه گلی در گذشته تا این حد محبوب بوده و در بسیاری از اقلیم ها، بخصوص اقلیم های سرد و مرطوب مورد استفاده قرار می گرفته.

 1. متریال های ارگانیک

با از دست رفتن بیشتر زیستگاه های طبیعی در جهان، بهترین روش آشنا شدن هر چه سریع تر با ساختارهای تشکیل شده توسط حیوانات و موجودات است. این نظریه باید هر چه سریع تر اتفاق بیافتد و تا کنون انسان ها زمان زیادی را هم هدر داده اند. ما نه تنها می توانیم نحوه شکل گیری ساختارها و سازه ها را از موجودات (بخصوص حشرات) یاد بگیریم، بلکه فرصت داریم تا مواد مورد استفاده آنها را با ترکیباتی که خودمان کشف کرده ایم ادغام کنیم تا بهترین نتیجه ممکن برای معماری کنونی ما حاصل شود.