پرینتر های سه بعدی، ساخت خانه در ۲۰ ساعت!

ساخت و ساز توسط پرینتر سه بعدی

پرینتر های سه بعدی، ساخت خانه در ۲۰ ساعت!

پرینتر سه بعدی ساخت خانه امکان ساخت سریع‌تر و دقیق‌تر وسایل پیچیده، جهت کاهش هزینه‌های نیروی کار و تولید ضایعات کمتر را فراهم آورد. همچنین ممکن است شرایط ساخت‌وساز در محیط‌های سخت یا خطرناک را توجیه‌پذیر کند. ساخت خانه با استفاده از پرینتر سه بعدی شیوه‌ای مناسب است، زیرا بسیاری از اطلاعات لازم در مورد فرآیند طراحی به آسانی قابل پردازش هستند

پرینتر سه بعدی ساخت خانه چیست؟

در یک کلام، پرینتر سه بعدی را می‌توان لایه‌بندی پی در پی از مواد نامید که توسط کامپیوتر کنترل می‌شود تا اشکال سه بعدی ایجاد شود. این فناوری به ویژه برای نمونه‌سازی و برای ساخت اجزای پیچیده هندسی بسیار مفید است.

این تکنولوژی نخستین بار در دهه ۱۹۸۰ توسعه یافت، اما در آن زمان کار عملیاتی آن بسیار دشوار و گران بود. فقط از سال ۲۰۰۰ به بعد بود که استفاده از پرینتر سه بعدی نسبتاً ساده و مقرون به صرفه گشت. در سال ۲۰۰۴، پروفسور «بهرخ خوشنویس» از دانشگاه کارولینای جنوبی اولین دیوار چاپی سه بعدی پیشرفته را اختراع کرد. از آن زمان، این نوآوری پیشرفت‌های بسیاری به خود دیده است، به طوری که هم اکنون می‌توان تنها در عرض ۲۰ ساعت خانه‌ای زیبا ساخت!  

این فناوری تمام خصوصیات مورد نیاز برای ساخت خانه اعم از کاهش هزینه و ضایعات، سرعت ساخت سریع‌تر، کاهش تصادفات، اشکال پیچیده معماری و موارد دیگر را در بر می‌گیرد. کشف وی نشانه‌ای از آغاز ساخت خانه به روش پرینتر سه بعدی بود. با این حال، این تکنولوژی در بخش‌های خاص مانند طراحی محصول، ساخت قطعات و ابزار، الکترونیک مصرفی، پلاستیک، فلزکاری، مهندسی هوافضا، برنامه های دندانپزشکی و پزشکی نیز کاربرد دارد.

نحوه کار پرینتر سه بعدی ساخت خانه

این فناوری تا حدودی شبیه آجرچینی است، ریل‌ها در اطراف زمین ساختمان نصب می‌شوند تا به عنوان یک ساختار برای هدایت بازوی روباتیک عمل ‌کنند. این ریل‌ها به جلو و عقب حرکت می‌کنند تا بتن، لایه به لایه مدل مورد نظر را بسازد. ماله‌هایی که در قسمت جانبی و بالای نازل قرار گرفته‌اند، لایه‌های اکسترود شده (بیرون آمده شده) را صاف و از استحکام مدل اطمینان حاصل می‌کنند.

در این فرآیند، بتن معمولی نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد زیرا لازم است قبل از ادامه روند سخت شود. در واقع، نمی‌تواند از وزن خود را پشتیبانی کند،  بنابراین بتن با خواص تنظیم سریع (بتن زودگیر) برای این فرآیند مناسب‌تر است.

به طورکلی، این فرآیند با یک مدل سه بعدی شروع می‌شود. شما خودتان یکی را ایجاد می‌کنید یا آن را از یک مخزن سه بعدی بارگیری می‌کنید. هنگام ایجاد آن می توانید از اسکنر سه بعدی، دستگاه هاپتیک، کد یا نرم افزار مدل‌سازی سه بعدی استفاده می‌شود.