معماران زن ایرلندی برندگان جایزه پریتزکر 2020 شدند.

طراحی داخلی ساختمان

معماران زن ایرلندی برندگان جایزه پریتزکر 2020 شدند.

جایزه پریتزکر 2020 به معماران زن ایرلندی تعلق گرفت. دفتر معماران گرافتون، توسط ایوان فارل و شلی مک نامارا در سال ۱۹۷۸ و در شهر دوبلین ایرلند تاسیس شد. به این ترتیب آنها توانستند چهارمین و پنجمین زنی باشند که جایگاه فوق را کسب می‌کند. افتخاری که پیش از این نصیب زاها حدید،کازویو سجیما، سانا و معماران RCR شده است.

گرافتون یک استودیوی بین‌المللی معماری واقع در دوبلین است که توانسته‌ پروژه‌های ساختمانی مهمی را در سطح ملی و جهانی به انجام برساند. با ‌طیف متنوعی پروژه از میلفورد تا میلان و از لیما تا لندن، گرافتون نشان داده هر پروژه را در بستر ویژه خود قرار می‌دهد. دفتری که طرح‌های برجسته‌ای مانند پروژه مسکونی خیابان نورث کینگ(ایرلند 2000)؛ مرکز هنری سولستیک(ایرلند2007)؛ انجمن مدرسه لورتو(میلفورد 2006)، دفتر دپارتمان مالی(دوبلین 2009)؛ و دانشکده پزشکی داشنگاه لیمریک(ایرلند 2012) را در کارنامه خود به جا گذاشته است.

فارل و نامارا به صورت مشترک چهل سال معماری را در مسیری آزموده‌اند که بازتابی از اهداف جایز پریتزکر است: به رسمیت شناختن هنر معماری و خدمت پایدار به بشریت از راه ساخت آثار معماری. عضویت افتخاری و بین‌المللی، RIBA،کرسی تدریس‌ کنزو تانگه در دانشگاه هاروارد و لویی کان در دانشگاه ییل، کیوریتورهای دو سالانه معماری ونیز در سال ۲۰۱۸ و سخنرانی‌های متعدد در دانشگاه‌های سراسر دنیا بخشی دیگر از فعالیت‌های موفق این معماران زن ایرلندی است.