تاثیر رنگ در طراحی بیمارستان

سلام امروز میخوایم درباره  طراحی بیمارستان و تاثیر رنگ های محیط بیمارستان ها در روحیه کارکنان و بیماران صحبت کنیم.

مصريان اولين تمدني بوده اند كه تحقيقاتی در رابطه با رنگ درماني داشته اند. آنها راه روهاي رنگي در معابد خود مانند كارناك و طبس ساختند كه در آنها تأثير رنگ بر افراد در درمان و بهبودي را كشف كردند.

بیمارستان مصری

Chromo therapy يا رنگ درماني يك مفهوم صدساله است. در تاریخ پزشکی رنگ به عنوان قدیمی ترین دارواست. نوردرمانی در مصر باستان، یونان،چین و هند نیز استفاده ميشده است.

چاکراه بیمارستان

هر سلول در بدن انسان می تواند انرژی را از طریق نور خورشید به دست آورد. بنابراین انرژی رنگ از طریق جذب سلولي روي احساسات، روح و روان و بدن انسان تأثیر میگذارد.

بیمارستان چشم

حدود ۸% مردان و %۱ زنان دارای اختلال بينايی هستند كه به عنوان كور رنگی شناخته ميشود.

 

 

بیمارستان طیف نوری

حتی افراد كور رنگ دارای نوعی دريافت حسی اند كه آنها را قادر ميسازد رنگ را از طريق پوستشان حس كنند.

کور رنگی بیمارستان

اگر طراحي رنگ محیط با دقت و برنامه ريزي صورت بگیرد، مي تواند به افزايش حس سلامت در محيط هاي درماني كه بيماران براي مدت طولاني در آنجا بستري هستند، منجر شود.

تخت بیمارستان

در صورت امكان در تمام محيط های بيمارستان دستورالعمل اساسی طراحی رنگ بايد در برگيرنده اصول زير باشد:

از كنتراست سايه و روشن استفاده شود البته كنتراست زياد ممکن است سبب سردرد و فشار چشم شود.

کنتراست بیمارستان

پرسپكتيو سايه روشن فراهم شود

بیمارستان پرسپکتیو

خصوصيات تاريخي ساختمان محفوظ نگه داشته شود.بیمارستان تاریخی

به فرهنگ و روحيات قومي و سليقه هاي مردمي در هر منطقه توجه شود.

فرهنگ بیمارستان

در زمان انتخاب مواد رنگی دامنۀ رنگ ها محدود شود، زیرا استفاده از رنگ های متنوع زیاد سبب شلوغی بیش از حد وایجاد سردرگمی و ناخشنودی در افراد حاضر در بیمارستان میگردد.

بیمارستان رنگی

هارمونی رنگ؛ هماهنگی بین رنگ های بیمارستان و رنگ های سایر وسایل رعایت شود.

رنگ بیمارستان

جاذبۀ دید همیشگی ایجاد شود که این کار با ایجاد تنوع رنگ و سطوح نورپردازی بیمارستان به راحتی قابل اجرا است.

بیمارستان شیک

اثرات رنگ در میزان کارایی نور و روشنایی طبیعی و مصنوعی هر فضا هم در روز و هم در شب بررسی شود، همچنین بررسی رنگ های مورد استفاده در سراسرساختمان جهت دستیابی به نور دلخواه، رنگ ملایم و ایجاد سطوح قابل لمس و دارای جاذبۀ دید صورت پذیرد.سقف بیمارستان

سطح نور طبیعی موجود ارزیابی شده و کیفیت روشنایی مصنوعی نیز در نظر گرفته شود.

MRI بیمارستان

جهت افزایش بهره وری و عدم خستگی روحی کارکنان بیمارستان بسترهای مناسب بصری ایجاد گردد، طراحی یک طرح منسجم که علاوه بر رعایت تمامی اجزاء زیبایی شناسی معماری به برآوردن نیازهای کلینیکی کارکنان نیز توجه شود.

MRI بیمارستان

به روانشناسی رنگ ها و اثرات آنها بر خلقیات روحی و جسمی بیماران وهمراهان آنها توجه شود به صورتی که تئوریهای روانشناسی رنگ جهت استفاده در محیط های داخل بیمارستان با دقت تفسیر شده و از هرگونه اعمال سلیقه شخصی اجتناب گردد.

رنگ بیمارستان

اثرات ترکیب طیف های رنگی در ایجاد خطاهای مثبت و منفی در تشخیص ابعاد و فاصله ها و بزرگی و کوچکی هر فضا بررسی شود همچنین نیازمندیهای فضاهای خاص هر منطقه از بیمارستان شناسایی شده و برای هر منطقه دامنۀ محدودی از رنگها به کار رود.

بخش بیمارستان

رنگها معمولاً در فضاهای وسیع غلیظ تر به نظر میرسند، بنابراین بهتر است برای سقف ها رنگ روشن تری درمقایسه با سایر بخشهای اتاق انتخاب شود که این کار به حفظ نور در شب کمک میکند.

بیمارستان مدرن

به طور طبیعی چشم به طرف روشن ترین و رنگین ترین بخش که در معرض دید قرار میگیرد جلب میشود.به عنوان یک قانون کلی، برای اینکه افراد محیط اطرافشان را به راحتی درک کنند ۲۰-۳۰ درصد اختلاف در انعکاس نور لازم است.

لامپ بیمارستان

رنگ و کنتراست،احساسی ترین و کارآمدترین ابزار برای طراحی محیط است به گونه ای که میبایست کنتراست قوی بین سطوح کف و وسایلی که روی زمین قرار دارند وجود داشته باشد.

بیمارستان چین

محیط های خنثی، القاء کنندۀ اثرات خنثی هستند بنابراین بهترین انتخاب برای پالت رنگی محیط های درمانی، رنگهای سبز، سبز آبی، آبی کمرنگ، صورتی کمرنگ، گلبهی، کرم، لیمویی و یا تلفیقی از آ نها باهم است، ولی به کار بردن رنگهای بنفش، خاکستری، قهوه ای، مشکی و مانند اینها در محیط های درمانی هرگز توصیه نمی شود.

اتاق عمل بیمارستان

رنگهای سیاه و سفید حداکثر تضاد را دارند اين در حالي است كه تلفیق رنگ های سیاه و زرد تأثیر بصری بیشتری داشته، به همین منظور برای مشخص کردن موانع و محدود ههای خطر از علامت راه راه سیاه و زرد استفاده میشود.

علائم بیمارستان

رنگ های خنثی مانند بژ، خاکستری و کرم میتوانند رنگهای بسیار کارآمد و مفیدی برای فضاهای داخلی باشند، این رنگها ملایم، گرم و نسبتاً جذاب هستند.رنگ های کمرنگ و ملایم آرامش بخش بوده و اخیراً در طراحی رنگ بیمارسان بر کاربرد رنگ های خنثی تأکید شده است.

بیمارستان مبله

درصورتی که مصالح کف و سقف روشن و همه دیوارها تیره باشند، اتاق باریک تر و بلندتر به نظر میرسد. از طرفی اگرمصالح کف و سقف تیره و دیوارها روشن باشند فضای اتاق پهن تر و کوتاه تر نشان داده میشود.

بیمارستان طبقاتی خانه بیمارستان

استفاده ازرنگ های بژ و کرم متمایل به زرد در کف ساختمان، فضاهای کم نور و تاریک را روشن تر و شاد تر میکند.

لابی بیمارستان

رنگ فندقی به کار رفته در کف سبب ایجاد فضای صمیمی در محیط بیمارستان می شود.

بیمارستان خانگی

رنگ قهوه ای در کف، حس ارتباط با زمین و طبیعت را ایجاد کرد و با مبلمان روشن زیباتر به نظر میرسد.

مبلمان بیمارستان بیمارستان VIP

استفاده از رنگ خاکستری تیره در کف، خنثی، شیک و آرامش بخش است.

بیمارستان خاکستری

اتاق های آبی و سبز در بیمارستانها یا شیشه های آبی رنگ روی بیماران بیمارستان تأثیرمثبتی بر جای گذاشته و خستگی را کاهش میدهند.

MRI بیمارستان بیمارستان

رنگهای بنفش و ارغوانی از رنگهای مجلل وفاخر بوده و همچنين بنفش رنگ وقار و عفت نفس است. بنفش در خود حس استراحت و خوابرفتگی را دارد. دماي بدن را پايين می آورد و حساسيت به درد را در بدن كمتر ميكند، همچنين فعاليت سياهرگ را افزايش ميدهد.

اتاق عمل بیمارستان

بنفش تیره، قرمز تیره و سیاه قابلیت دید کمتری داشته و فضا را محدودتر نشان میدهند. قرمزسمبل زندگی، قدرت و نشاط است اما برای اشخاص عصبی مناسب نیست.

هشدار بیمارستان

اعتقاد بر اين است كه رنگ صورتي روحيه را بالا ميبرد و رنگ آبی ميگرن را تخفيف ميدهد.

بیمارستان صورتی بیمارستان آبی

 

رنگ قرمز با اثر روي سيستم سمپاتیک باعث افزايش فشارخون، تعداد تنفس و تعداد ضربان قلب ميگردد.رنگ قرمزباعث تحريك كردن و قوت دادن بدن ميشود.اين رنگ باعث تسريع جريان و فعالیت های عضلانی ميگردد. برفشارخون، تنفس، کششهای عصبي، ضربان قلب و تغيير در ميزان هورمونها نيز اثرگذار است.

بیمارستان مغز

زرد باعث افزايش فشارخون، تنفس و ضربان قلب ميشود. اين رنگ ميتواند افسردگي، ترس و تنشها را كمتر كند و باعث تسكين رواني و كاهش خستگي عصبي شود.

بیمارستان زرد

نارنجی سمبل انرژی است و باعث افزايش اشتها و به طورکلی خنثي كردن افسردگي و بي حالی ميشود و برای اشخاص عصبی مناسب میباشد. تحقيقات  نشان ميدهد كه رنگ نارنجي به عنوان التيام دهندۀ جهانی در محيط بیمارستانها مورد استفاده قرار ميگيرد.

تخت بیمارستان

رنگ سبز و آبی توأماً باعث شادی می شوند زیرا دریا و سبزه موجب تسکین اعصاب و رفع خستگی روان میگردند. رنگ سبز در كل سيستم عصبی بدن و به خصوص در سيستم عصبی مركزی بدن تأثير مستقيم دارد. همچنين رنگ سبز تأثير تسكينی دارد و باعث كم كردن خستگي و متعادل كردن هيجانات مي شود. اين رنگ باعث متعادل كردن به هم ريختگي های احساسی و سردردهاي عصبی نيز ميشود. مطالعه ای ديگر نشان داد وقتي بيماران مبتلابه لرزش و كشش، عینک هایی با شيشه هاي سبز رنگ استفاده ميكنند، علايم بیماریشان كاهش می يابد. بيماران بستری  بیمارستان روانپزشکی رنگ آبی و بيماران سرپایی روانپزشکی رنگ قرمز را ترجيح ميدهند.

پذیرش بیمارستان

در روانشناسی نوین، رنگها یکی از معیا رهای سنجش شخصیت به شمار میایند، چرا که هر یک تأثیر خاصی در روح و جسم فرد باقی گذاشته و نشانگر وضعیت روانی و جسمی فرد میباشند. انسانها از دیرباز تحت تأثيررنگ های پیرامون خویش بوده و در طی چند صد سال گذشته که صنعت رنگسازی به اوج تحول خود رسیده است این تأثیر دو چندان شده و در همۀ ارکان زندگی انسانها رخنه کرده است.

بیمارستان روانی

هماهنگی در رنگ مثل هماهنگی در نتهای موسيقی است و در ايجاد هارمونی مناسب و چشم نواز به مانند قطعۀ موسيقی عمل ميكند. طراح قبل از انتخاب رنگها می بايست شناخت دقيقی از تأثيرات رنگ بر انسان داشته باشد چرا كه تأثيرات جسمی و روانی رنگها بر بيماران بیمارستانی كه از اختلالات جسمی رنج ميبرد و در نقطۀ آسیب پذیرتری نسبت به فرد سالم قرار دارد بسيار پررنگ تر میباشد.

موسیقی بیمارستان

محیط یک ساختمان غالبا از نحوۀ نورپردازی بازتاب شده روی چهره ها درمقابل رنگهای پس زمینه مورد قضاوت قرار میگیرد، برای مثال بیمارانی که در حال گذراندن دوران نقاهت هستند باید در معرض لامپ های با نور گرم قرار گیرند که بیشترین رنگ پوست را نشان دهد و حس خوشبینی و سلامت را در بیماران تقویت کند.

تخت بیمارستان

در بسیاری از مطالب منتشر شدۀ جهانی دربارۀ ترجیحات رنگ مشخص شده است که رنگ آبی همواره رنگ مورد علاقۀ عموم مردم است و رنگ ترجیحی افراد به حساب می آید. همچنین بررسی های اجتماعی نشان دادند که پس از رنگ آبی، رنگ سرخ با حدود ۱۶ تا ۱۷ درصد کاهش، رنگ موردعلاقۀ عموم مردم است. بنا به تحقیقی که در دانشگاه دورهام توسط روانشناسی به نام گرنجرانجام شد مشخص شد که نفرت انگیزترین رنگ در بین عموم مردم رنگ زرد می باشد.

بیمارستان رنگی

در بخش قلب به علت بروز اشکال در تشخیص، رنگ آبی استفاده نمیشود. رنگهای نارنجی و قرمز در بخش روانی سبب انزجار بیماران می شود. رنگ خاکستری دربخشهای اطفال و زایمان که مردم انتظار دارند درمحیط شادتری باشند مطلوب به نظر نمیرسد وليكن رنگ نارنجی در بخش زایمان محبوب به نظر میرسد.

راهرو بیمارستان

در انتخاب رنگها بايد به رابطۀ مفهوم رنگها در ملیت های مختلف دقت نظر داشت. به طور مثال در يک تحقيق، رنگ قرمز دركشور چين يكی از محبوب ترین رنگهاست و با جشن كمونيسم، دولت، آتش، تابستان، خوش شانسی، لذت و باروری همراه است. قرمز رنگی است كه به طور سنتی با عشق و شادی همراه است. درعين حال قرمز در كشور آلمان نشانگر شخصيت شوم در فرهنگ محلی آلمان و بد يمنی در نظر گرفته شده است. همچنين قرمز با ترس، خشم و حسادت همراه است اين مسئله لزوم توجه طراحان به ريشه های فرهنگی رنگها را نشان ميدهد.

 

نقشه بیمارستان

استفادۀ آگاهانه از رنگ در محیط بیمارستان در یافتن مسیر به مراجعین کمک میکند. تنش ناشی از گم كردن راه مي تواند منجر به احساس نااميدی، افزايش فشارخون، سردرد، افزايش فشار تنش فيزيكی و خستگي گردد. درهنگام طراحی رنگ باید کور رنگی را مد نظر قرار داد و در مناطق وسیع از رنگهای تند با احتیاط استفاده کرد. درکد گذاری باید از رنگها و سایه های مختلف یک رنگ مشخص دوری کرد و بهتر است از چند رنگ محدود که برای بیماران و ملاقات کنندگان به راحتی قابل فهم است استفاده کرد.

 

راهرو بیمارستان

بیماران و کارکنان بیمارستان، همگی به نوع طراحی و هماهنگی درهمۀ سطوح و وسایل به کار رفته در محیط بیمارستان از سالن ورودی تا تخت بیمار، توجه داشته و در مورد آن قضاوت میکنند. استفاده از سایه روشن رنگهای کرم سبب فراهم شدن یک فضای خانگی میشود، به طوری که درخواست اغلب بیماران، رختخواب و ملحفه ای است که در آ نها احساس غیر بیمارستانی خانگی ایجاد کند.

لابی بیمارستان

در بخش كودكان، استفاده از حربۀ ايجاد حواسپرتی در كودكان، توجه بيماران را از تمركز به درد و پروسه های ترس آور درمان منحرف كرده و هرچه ميزان مشاركت حواس مختلف در اين پروسه بيشتر باشد نتايج مؤثرتری به دنبال خواهد داشت. تحقيقات نشان ميدهد كه استفاده از روشهای غیر دارویی براي كم كردن درد در كودكان بيمار بسيار

مؤثر ميباشد.

بیمارستان کودکان

مهمترین رکن یک بیمارستان در هنگام روز پنجره است. پنجره هایی که پوشانده نمیشوند درهنگام شب مانند حفره های سیاه به نظر می رسند و اگر منظرۀ پشت آنها روشنایی نداشته باشد فضا را بسیار دلگیر کننده میکنند. رنگ کرکره ها و پرده های پارچه ای، اثرات شگفت انگیزی ایجاد کرده و میتواند نور دیوارها و تخت های مجاور را بازتاب کند.

بیمارستان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *