آسانسور بخش های بیمارستان

بخش های بیمارستان

با سلام امروز می خواهیم درباره بخش های بیمارستان و معماری و طراحی داخلی مربوط به هر کدام از بخش های بیمارستان  و ملزومات و نکات طلایی آن بپردازیم.

بخش های بیمارستان به سه نوع کلی تقسیم می شوند:

۱- مناطق عمومی (ورودی ها، پذیرش، سالن ها، پاسیو، مناطق انتظار و سرویس های بهداشتی)

ورودی بیمارستان باید به گونه ای باشد که به وضوح قابل تشخیص بوده و جلب توجه نماید. رنگ و نمای ورودی ها برای مراجعه کنندگان نباید بی اهمیت تلقی شود. لذا بايستی حسی از اميد و اطمينان را به بيمار بدهد، پس بهتر است از نور طبيعی استفاده نمود. حیاط بیمارستان، تنها جایی از بیمارستان است که نباید هیچ نشانه و رنگ و بویی از بیمارستان داشته باشد.

ورودی بخش های بیمارستان

میز پذیرش اولین نقطۀ تماس بیمار و همراهان وی در بیمارستان است بنابراین می بایست با محیط اطرافش کنتراست واضحی داشته باشد، بهتر است این مناطق با رنگ های نسبتاً خنثی طراحی گردد و رنگ های تند را برای منطقه بندی یا مسیریابی به کار گرفت.

بخش های بیمارستان دی

۲- مناطق پر رفت و آمد ( راهروها، آسانسورها، و پله های متحرک)

جهت دستیابی به بخش های بیمارستان و درمانگاهی با فضای گرم و اندکی تجملی، استفادۀ محدود از رنگ های گرم مانند طلایی، نارنجی و قرمز مناسب به نظر می رسد. علاوه بر به کارگیری این رنگ ها در فضای درمانگاه ها، استفاده از مبل های رنگی و طرح دار، تابلوها و مجسمه های زینتی جذابیت این دکوراسیون را دوچندان میکند.همچنین در چنین دکوراسیونی لازم است سطوحی ساده و روشن به منظور استراحت چشم در فضا در نظر گرفته شود که ترکیب رنگ های ساده و روشن روی دیوارها می تواند این نقش را به خوبی ایفاء کند.

بخش های بیمارستان دی

مناطق انتظار: رنگ و نورپردازی مناسب در سالن یا اتاق انتظار بخش های بیمارستان می تواند در کاهش استرس و روحیه دادن به بیماران مؤثر باشد کفبندی سالن انتظار بهتر است به رنگ روشن و ترجیحاً رنگ کرم باشد همچنین انتخاب رنگ خاکستری ملایم برای دیوارها آرامش بخش و دلپذیر است.

بخش های بیمارستان بقیه الله

سرویس های بهداشتی: طراحی رنگ توالت های  بیمارستان همواره باید کنتراست مناسبی بین وسایل بهداشتی و دیوارها ایجاد کند.

سرویس بهداشتی بخش های بیمارستان

راهروها شبکۀ اصلی مناطق پر رفت و آمد بخش های بیمارستان را تشکیل میدهند. از به کار بردن یک رنگ به تنهایی آن هم برای یک راهروی طویل اجتناب شود. جهت ایجاد راهنمای مسیریابی بهتر است از برگه های مختلف کدگذاری رنگ و منطقه بندی استفاده شود زیرا ممکن است استفاده از رن گهای زیاد، گیج کننده باشد و به سردرگمی افراد منجر شود.

راهرو بخش های بیمارستان

بهتر است بالا و پا یین کلیۀ راه های دسترسی به پله های ثابت و متحرک بخش های بیمارستان علامت گذاری شود تا افراد با نشانه های دیداری و لمسی از تغییر سطح مقابلشان آگاه شوند.

پله های بخش های بیمارستان

درب های آسانسورها میبایست از دیوار اطراف به خوبی متمایز باشند و به طور چشمگیری با کف راهرو کنتراست داشته باشند.

آسانسور بخش های بیمارستان

۳- مناطق مراقبتی بخش های بیمارستان (سالن های بیماران بستری، ایستگاه های پرستاری، اتاق کارکنان، پاویون ها)

در بخش های عمومی بهتر است از ترکیبی از رنگ های گرم و سرد استفاده شود تا بین حس های هیجان و افسردگی تعادل برقرارگردد. راهبرد دیگراستفاده از دو و یا بیش از دو رنگ و تغییر این ترکیب ها در اتاق مجاور به منظور تأمین تحریک دید می باشد. رنگ های تند در بخش های بیمارستان میتواند احساس پریشانی را برای بیماران به همراه داشته باشد.

بخش های بیمارستان بقیه الله

به عنوان یک قانون کلی رنگ هایی که سایۀ کم رنگ ندارند و یا دارای رنگ متمایل به خاکستری هستند به یک حال و هوای آرام بخش و بدون مزاحمت منجر میشوند. این رنگ ها همچنین در مقابل کثیفی و خشونت مقاوم هستند.

بخش های بیمارستان دی

استفاده از رنگ های روشن در راهرو بخش های بیمارستان، کمبود نورطبیعی را جبران خواهد کرد.همچنین پوشش کف ساختمان باید نسبتاً روشن باشد تا انباشت گرد و خاک را پنهان نکند.

بخش های بیمارستان 17شهریور

کیفیت و طراحی رنگ ایستگاه پرستاری میتواند روی راندمان کاری و روحیۀ کارکنان و بیماران اثرات مثبتی داشته باشد. رنگهای ملایم و درعین حال تند استفاده شده در ایستگاه پرستاری موجب می شود که چشم از کارهای متمرکز نزدیک، دور شده و فرصت استراحت و نگاه به دوردست پیش آید.ایستگاه پرستاری در یک زمان مشخص، میتواند هم مکانی شاد و هم محلی استرس زا باشد، بنابراین طراحی رنگ این مکان باید ملایم و در عین حال سرزنده باشد، به عنوان مثال از رنگهای آبی، خاکستری، سبز و زرد استفاده شود.

بخش های بیمارستان دی

اختلاف کنتراست در انعکاس نور به میزان حداقل ۱۵ تا ۲۰ درصد بین دیوارها و کف برای همۀ افراد دارای دید ضعیف مطلوب است.

بخش های بیمارستان

بخش هایی که مخصوص اقامت کوتاه مدت هستند بهتراست از رنگ هایی استفاده شود که حس دوستانه، شادابی، امید و بهبودی را القاء کنند.

بخش های بیمارستان دی

در بخش هایی که مختص اقامت طولانی مدت هستند استفاده از رنگ های سرد توصیه میشود زیرا عموم مردم این رنگها را ترجیح میدهند و برای چشم نیز آرامش بخش هستند،این رنگها از کنتراست بین هوشیاری ذهنی و ناتوانی جسمی جلوگیری میکنند.

بخش های بیمارستان دی

ترکیب رنگ های زرد و سبز در فضای اتاق بخش های بیماران بسیار مناسب و موفق خواهد بود. باید به خاطر داشت که غالب شدن رنگ سبز بر زرد بر جذابیت آن محیط می افزاید و بیش از پیش به فضا شور و انرژی میبخشد.

بخش های بیمارستان دی

بیمارانی که مجبور به ماندن در تخت خواب نیستند از اتاق روز برای مطالعه، تماشای تلویزیون ودیدار با ملاقات کنندگان استفاده میکنند. اتاق روز باید از دیگر نقاط بخش متفاوت تر بوده تا تنوع کافی برای تحریک ذهن به وجود بیاید، با تعویض متناوب رنگ های گرم و سرد بین بخش و اتاق روز می توان به این هدف رسید.

بخش های بیمارستان آتیه

تمــام لــوازم بهداشــتی بخش های بیمارستان بايــد بــا رنــگ زمينــۀ ديــوار كنتراســت داشــته باشــد تــا فضــا را بــرای افــرادی كــه دارای اختــلال بينايــی هســتند بــه  قــدرکافی مشخص نماید.

دستشویی بخش های بیمارستان

به منظور کاهش استرس و ایجاد امکان آرامش فوری و استراحت برای کارکنان بخش های بیمارستان، پاویون حتی المقدور می بایست به فضای خانگی شبیه باشد. باید از یکسری رنگهای هماهنگ، اما با قابلیت های گوناگون استفاده شود تا موقعیتهای دید مختلف را با وظایف محولۀ کارکنان هماهنگ سازد. بهتر است این رنگها نمونه هایی از رنگها و کنتراست های بخش و راهروها باشند. رنگ روکش مبلمان باید با رنگ داخلی هماهنگ باشد تا حس یک اتاق با طراحی مناسب را در ذهن ایجاد نماید.

پاویون بخش های بیمارستان

استفاده از رنگ آبي در بخش بیماری های قلبي ميتواند تشخيص حملۀ قلبی را با مشكل روبرو كند.

بخش های بیمارستان قلب

 

 

استفاده از رنگ زرد قوی در بخش كودكان و نوزادان میتواند تشخيص بيماری يرقان يا زردي را با مشكل روبرو كند.

 

بخش های بیمارستان کودکان

رنگ های گرم با طول موج های طولانی مانند قرمز، زرد و.. به طور منفي تأثير بر تنگي نفس و يا آسم بیماران بخش های بیمارستان ميگذارد.

راهنمای بیخش های بیمارستان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *